کانال هوای گرد

در مورد كانال هاي گرد مي توان توضييح داد همان‌طور که از نام این کانال‌ها و شکل ظاهری آن ها مشخص هست به  صورت دایره اي و گرد است. راندمان این نوع کانال‌ها نسبت به کانال چهارگوش بیشتر است. مزایای بی‌شماری که این کانال‌های گرد نسبت به کانال چهار گوش دارند، باعث افزایش روز افزون استفاده از کانال‌های گرد در محيط هاي با كاربري صنعتي ,بیمارستاني و مسكوني و تجاري شده است.کانال‌های گرد در مکان‌هایی مانند کارخانه‌ها یا سوله‌های ورزشی ,بيمارستان ها,داروسازي ها ,كلين روم ها و رستوران ها و... مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دليل داشتن مزاياي زياد كانال‌های گرد نسبت به كانال‌های چهارگوش, نسل جديد و كارامدی از نوع كانال‌های اسپیرال جای كانال‌های گرد سنتی را می‌گيرد.


دانلود مقاله كامل کانال گرد و اتصالات گرد.pdf

انواع كانال هاي گرد

امروزه كانال هاي گرد با استفاده از اختراع و به كارگيري تجهيزات پيشرفته در صنعت توليد مصنوعات فلزي ساخته شده از ورق هاي فلزي در دنيا توليد مي گردد.كه اين تجهيزات از ماشين هاي رول فرمينگ و سي ان سي CNC  و برنامه ريزي شده ساخته شده اند.كه در نهايت مي توانند يك محصول با كيفيت و تميز و توليد انبوه با سرعت بالا را براي ما فراهم كنند. كانال هاي گرد از نظر شيوه ي ساخت و شكل ظاهري نهايي به دو نوع تقسيم مي شوند.

       . كانال گرد با درز طولي

 • كانال گرد با درز اسپيرال يا درز مارپيچ

كانال هاي گرد با درز طولي كه نهايتا در طول هاي 1.25 متر قابل توليد هستند.و براي انجام و تكميل يك سيستم كانال كشي گرد از تعداد فلنج هاي بيشتري براي اتصال كانال ها و اتصالات به يكديگر نياز است.كه در نتيجه مي تواند علاوه بر افزايش هزينه هاي ساخت و اجرا سيستم كانال كشي , نشتي زيادتري در سيستم ايجاد نمايد.كه در ادامه اين مقاله بيشتر توضيح داده مي شود.

كانال هاي اسپيرال 

با درز مارپيچ نسل جديد و پيشرفته كانال هاي گرد هستند كه به خوبي جايگاه ويژه اي در صنايع مختلف پيدا كرده اند.امروزه تمامي طراحان و مهندسان فعال در بخش تاسيسات مكانيكي ساختماني و پلايشگاهي نظر و ديد مثبتي نسبت به استفاده از اين نوع توليد كانال گرد (كانال اسپيرال ) در سيستم هاي كانال كشي دارند.

كه البته لازم به ذكر است كانال هاي اسپيرال را مي توان با دستگاه هاي رول فرمينگ پيشرفته در طول هاي 1 متر تا 10 متر بدون كوچكترين لقي و خمش توليد نمود . كه همين امر مي تواند سرعت توليد را افزايش داده و تعداد فلنج هاي مورد استفاده جهت اتصال كانال هابه يكديگر را كاهش داد و هزينه هاي ساخت و اجر در نهايتا كاهش چشمگيري داشته باشند . و ظاهر بسيار چشم نوازي را براي مواردي كه در معرض ديد هستند ايجاد مي كنند. مزایای کانال هوای گرد


-  وزن و حجم کم
-  کاهش افت فشار
-  سرعت بیشتر انتقال هوا
-  ظاهر زیبا و مستحکم
-  کاهش صدا
-  استفاده کمتر از بست و آویز
-  قابلیت از پیش ساختن کانال جهت انبار کردن و افزایش سرعت تحویل به مشتری
-  جنس آلومینیوم مناسب مناطق مرطوب
-  جنس استیل مناسب مناطق بهداشتی مانند بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و...
 


 معایب کانال هوای گرد


-  هزینه بالا نسبت به کانال اسپیرال(ولی بازهم نسبت به کانال چهارگوش هزینه تمام شده ی نهایی پایین تری دارد)
-  سرعت اجرای پایین نسبت به کانال اسپیرال
-  تعمیرات سخت

-هزینه ساخت فلنج اتصال نسبت به چهارگوش بالاتر

قيمت كانال های گرد

با  چهارگوش می‌شوند. كه به‌راحتی میتوان با محاسبات بسیار ساده این كاهش 20درصدی را نسبت به كانال چهارگوش بدست آورد.


كه اين كاهش هزینه‌ها با استفاده از كانال اسپیرال بسيار چشم‌گيرتر می‌شود. كانال‌های گرد محیط كمتری به سایز معادل چهارگوش دارد. و برای خرید متریال هزینه‌ها كاهش پیدا می‌كند.

كانال‌های اسپیرال گرد را می‌توان به صورت 3متری تولید شوند كه به شدت میزان فلنج مصرفی را كاهش میدهد. و هر چی تعداد فلنج‌ها يا همان درزهای عرضی تئی سیستم كانال‌كشی كاهش پيدا كند تاثیر مستقيمی روی كاهش نشتی هوا دارد.


برش کاری اتصالات کانال  گرد با دستگاه CNC

اتصالات کانال گرد از قبیل زانو گرد ، سه راه گرد ، شلواره گرد ، انواع تبدیل ها گرد و چهارگوش بهگرد  و غیره را پس از مدل سازی و نقشه کشی توسط نرم افزار های روز دنیا از قبیل اتوکد ، سالیدورک و کتیا  و رویت مپ که این نرم افزار ها جز بهترین ها برای گسترش کانال های گرد می باشند استفاده میگردد، سپس توسط نرم افزار پرونست به جی کد جهت CNC تبدیل می شوند.که سپس فایل کد گذاری شده ی نقشه های کانال های گرد به دستگاه برش انتقال داده می شود.و بهترین کیفیت و بالاترین سرعت رو برای ما به ارمغان می آورد. دستگاه های برش باتوجه به قدرت دستگاه پلاسما تقریبا تمامی ضخامت های نازک تا ضخیم رو براحتی با سرعت بالا و کیفیت عالی نسبت به هواگاز  انجام میدهد.
انتخاب كانال گرد در مقابل كانال چهارگوش

بيشتر از آنچه فكر كنيد تفاوت‌های زيادي بین کانال‌های هوای گرد و كانال هاي چهارگوش مستطیلی وجود دارد. انتخاب یک نوع نسبت به نوع دیگر می تواند تاثيرات مستقيمي بر سیستم تهویه مطبوع مجتمع هاي تجاري و مسكوني شما را کاهش دهد یا از بین ببرد و يا به كلي تغيير دهد، بنابراین مهم است که قبل از انجام چنین پروژه بزرگی بعضي از حقايق در مورد كانال كشي گرد و كانال چهارگوش را بدانید. در اینجا خلاصه ای سریع از مقايسه كانال های گرد و مستطیل شکل را مي توانيد مطالعه بفرماييد.

- فشار هوا

کانال های هوای گرد برای سیستم های تهویه مطبوع پرفشار مناسب ترین هستند. طراحی آنها اصطکاک کمتری ایجاد می کند و باعث می شود هوا راحت تر در سراسر ساختمان جریان یابد. کانال‌های مستطیلی با جریان هوای خود کارآمد نیستند، به این معنی که می‌توانند در سیستم‌های پرفشار بیشتر آسیب وارد کنند و ضررشان بيشتر از مفيد بودنشان هست. از سوی دیگر، سیستم‌های دارای کانال‌های گرد می‌توانند جریان هوا را برای کاهش هزینه‌های انرژی و همچنین طول عمر طولانی‌تر کوره هاي هواي گرم و واحد AC  يا ايركانديشن بهینه کنند.

اما اگر ساختمان شما با فشار هوای کم کار می کند، کانال های مستطیلی انتخاب بهتری هستند. براي ساخت اتصالات در كانال هاي هوای گرد نياز به مهارت و تخصص بالاتري  می باشد و پیمانکاران HVAC را مجبور می کنند تا آنها را با شدت بیشتری هوا بندي و آب بندی کنند. اتصالات ضعیف ايجاد شده اجازه می دهد تا هوای وردي به سيستم كانال كشي خارج شود، که خبر بدی را به خصوص برای سیستم های کم فشار می دهد. کانال های گرد و اسپيرال به طور طبیعی آب بندی بهتری برای افزایش کارایی در سیستم هایی ایجاد می کنند که بیشتر به آن نیاز دارند.

- ارتفاع و فضا ساختمان
بیشتر بحث های جاری بین کانال های گرد و مستطیل شکل بر فضای موجود در دیوارهای ساختمان متمرکز است. برای كانال هاي هوای گرد، فضای چرخشی بسیار بیشتری مورد نیاز است، زیرا آنها از كانال هاي مستطیلی بلندتر هستند. اگر کانال های گرد را با عایق بپیچید به فضای بیشتری نیاز دارند.

برای ساختمان هایی که از نطر فضا و ارتفاع داراي محدوديت هستند، کانال های هوای مستطیلی گزینه بهتری هستند. عرض و ارتفاع کانال مستطیلی دو اندازه گیری متفاوت است که به پیمانکاران HVAC اجازه می دهد تا کانال را تا زمانی که در دیوار قرار گیرد تنظیم کنند. این یک مزیت واضح نسبت به کانال های گرد است که قطر ثابتی دارند.

- هزینه نصب كانال گرد
وقتی صحبت از کانال‌های گرد در مقابل مستطیل می‌شود، بسیاری از كارفرماها کانال‌های گرد را ترجیح می‌دهند، زیرا نصب آن‌ها بسیار سریع‌تر و آسان‌تر است. در نتیجه هزینه نصب در مقایسه با کانال های مستطیلی بسیار ارزان تر است. تنها مشکل نصب کانال های گرد این است که به راحتی روی فن کویل ها قرار نمی گیرند که به رساندن هوای خنک یا گرم به بقیه ساختمان کمک می کند. كه اين مسئله با استفاده و ساخت يك تبديل گرد به چهارگوش كاملا قابل حل هست و جاي هيچگونه ناراحتي و دغدغه براي پيمانكاران و مهندسين و كارفرمايان عزيز نمي باشد .


پروژه هاي انجام شده كانال گرد توسط سپهرتهويه

از سال 1390 تا كنون مجموعه فني مهندسي سپهرتهويه پروژه هاي كلان و خرد زيادي را به صورت ساخت , اجرا و طراحي با موفقيت تكميل و تحويل كارفرما نموده است. در زير به بخشي از پروژه هاي انجام شده توسط اين مجموعه ذكر مي كنيم.

 1.  ساخت و كانال گرد و اجرا كانال هاي گرد نيروگاه نطنز
 2.  ساخت كانال گرد مجموعه ورزشي كريمشاهي
 3.  ساخت كانال هاي گرد مجتمع پارسيان كاشان
 4.  ساخت و اجرا كانال هاي گرد مجتمع آلومينيوم اراك
 5.  ساخت كانال هاي گرد برج اليزه مشهد
 6.  ساخت كانال هاي گرد باشگاه ورزشي پاكدشت تهران
 7.  ساخت كانال و اتصالات كانال گرد بازار سلام قم
 8.  ساخت كانال هاي گرد كارخانه تصفيه نمك گرمسار
 9.  ساخت كانال هاي گرد و هود تبديل گرد به چهارگوش شركت اسنوا اصفهان
 10. ساخت كانال گرد شركت هربي فارمد گچساران
 11. ساخت كانال هاي گرد شركت چيني ميلاد پاكدشت
 12. ساخت كانال هاي گرد شركت هافمن
 13. ساخت كانال هاي گرد شركت نوين چوب
 14. ساخت كانال هاي گرد خط مكش براده چوب شركت عصرچوب
 15. ساخت كانال گرد و ارسال به نمايندگان و همكاران شيراز
 16. ساخت كانال گرد شركت آلومينيوم اراك
 17. ساخت كانال گرد شركت پارت پلاستيك نيشابور
 18. و....


نتیجه گیری و جمع بندی كانال گرد

از بسیاری جهات ,کانال کشی فلزی گرد مقرون به صرفه تر از کانال کشی مستطیلی یا چهارگوش فلزی به عنوان وسیله ای برای انتقال هوا است . و چند مورد از این موارد را جهت شناخت و آشنایی بیشتر با سیستم کانال به صورت گرد را بررسی می کنیم .

1) اندازه: برای یک افت فشار ثابت ، مساحت سطح مقطع کانال های چهارگوش یا مستطیلی می تواند دو برابر سطح مقطع کانال های گرد باشد. بنابراین ، کانال های گرد به ورق های فلزی گالوانیزه کمتری نسبت به سایز معادل کانال های مستطیلی نیاز دارد. برای تولید کانال های چهارگوش یا مستطیلی اغلب به ورق با گیج های سنگین‌تر یا به ضخامت ورق بالاتر ، ساپورت های داخلی و تقویت‌کننده‌های اضافی و طول های کوچکتر نیاز هست.

2) نصب: با تبدیل کانال چهارگوش به کانال گرد باعث می شود سطح مقطع کانال گرد کاهش پیدا کند ، که حمل، بلند کردن و نصب آن ها را آسان تر می کند. از آنجایی که کانال گرد در طول های بلند تر توسظ روش تولید کانال های گرد قابل ساخت هست بنابراین  به اتصالات پرهزینه کمتری در سیستم کانال کشی و آب بندی کمتری نیاز دارد. و اتصالات فلنج مورد استفاده در کانال های چهارگوش یا همان مستطیلی به خودی خود گرانتر هستند.

3) عملکرد و کارایی : با استفاده از کانال های گرد سیستم کانال کشی دارای نشتی کمتر و بهتری حاصل می شود . وقتی که ما از سیستم کانال کشی استفاده کنیم که افت فشار کمتری داشته باشد ، بنابراین به یک فن با موتور الکتریکی با قدرت اسب پایین تر برای به حرکت در آوردن جریان هوا مورد نیاز است و در نتیجه می توان از تجهیزات کوچکتر استفاده کرد. همه اینها منجر به کاهش هزینه های عملیاتی  برای یک سیستم کانال کشی محسوب می شود.

4) طراحی: بسیاری از معماران و طراحان از شکل زیبایی منحصر بفرد کانال های فلزی گرد به عنوان عناصر منحصر به فرد در طراحی های خود استفاده می کنند.

5) تمیز تر و سالم تر: در نهایت، کانال های گرد می توانند به ایجاد محیط های داخلی سالم تر کمک کند. با کاهش سطح مقطع ، بدون گوشه های 90 درجه نسبت به کانال چهارگوش و جریان هوای بهتر، کانال های گرد فلزی احتمال تجمع کثیفی و باکتری در سیستم های کانال کشی را از بین می برند.

برای تبدیل سیستم كانال‌كشی چهارگوش به گرد و استعلام قیمت پروژه‌های خود می‌توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید.


آدرس :تهران , شهريار ميدان جهاد

09100900610

مهندس شعبانی